Kazachstan langzaam bekender
Kazachstan weet zich—gesteund door de bekendheid die Borat met zijn nieuwe film aan het land geeft—zich langzaam uit haar onbekende positie te bevrijden. Ik merk dit aan een toename van emails over onderwerpen die met het land samenhangen, en met een toename van het aantal berichten op de discussie forums over Kazachstan die ik onderhoud, zoals op Go Kazakhstan! Of deze toename van bekendheid zich ook in een toename van bezoekers zal omzetten moet de komende jaren echter blijven. Het effect van Borat’s film zal in enkele maanden uitgewerkt zijn en dan hangt het af van het lange termijngeheugen van mensen in hoeverre Kazachstan in hun herinnering blijft.
Hallo Lammert,
Zou Borat de juiste publiciteit voor Kazachstan genereren? Ik weet dat mijn echtgenote Aigul niet echt gecharmeerd is van de persoon Borat en de manier waarop hij Kazachstan meent te moeten ‘promoten’…
Ik zelf merk trouwens nog heel vaak dat Kazachstan voor veel mensen Terra Incognita is. Mensen hebben vaak geen idee van het land, hoe het er ongeveer uitziet, hoe de mensen eruit zien, of het er veilig is etc. Genoeg reden om door te blijven gaan met jouw weblog!
Groeten,
Ad
Reactie door Ad — 14 Nov 2006 @ 18:30
Alle publiciteit is uiteindelijk goede publiciteit, zelfs als het initieel negatief of satirisch is. Mensen vergeten op den duur de details die Borat over Kazachstan verteld heeft, en ze herinneren zich uiteindelijk alleen maar dat ze ontzettend om zijn film gelachen hebben. Bovendien neemt Borat niet alleen Kazachstan op de hak, maar in dezelfde mate homo’s, Joden en vooral de van geen enkele kennis behepte argeloze burger die hij in zijn spel meetrekt.
Ik heb de trailers van de film aan Elmira en haar familie laten zien. Ik merkte daarbij enige vorm van trots, in combinatie met een gebrek aan durf bij Kazachstanen om naar de eigen situatie te kijken. Kijk bijvoorbeeld maar eens naar de volgende foto’s op mijn websites die ons dorp en familie niet op zijn voordeligst laten zien:
http://www.wild-natures.com/nl_photo059.html
http://www.lammertbies.com/weblog/2003/05/20/ruslan/
De waarheid is dat het grootste deel van de Kazachstanen woont in lemen hutten met asbest golfplaten.
Van dit soort foto’s heb ik er honderden. De meesten zet ik niet op mijn weblog om niet een al te achterlijk beeld te scheppen. Ze zijn allemaal gemaakt in Kazachstan en ze laten een Kazachstan zien dat helemaal niet zover af staat van het Kazachstan zoals Borat dat presenteert. Die jeep die ik drie jaar geleden zo gefotografeerd heb wordt nog steeds met een zwengel gestart. Ik heb nog nooit negatieve opmerkingen over deze foto’s gehad. Komt misschien ook omdat ik ook de spot met mijzelf drijf:
http://www.lammertbies.com/weblog/gallery/mijn-tweelingbroer/
maar Borat doet dat in feite ook want Sacha Baron Cohen is een Jood en vele grappen zijn op die bevolkingsgroep gericht.
Kazachen moeten een beetje meer eelt op de ziel krijgen—zoals op politiek niveau onderhand gebeurd is want men heeft Borat voor een bezoek uitgenodigd—en dan zullen ze er vervolgens hartelijk om lachen.
Reactie door lammert — 14 Nov 2006 @ 22:22
Ad, ik ben met je vrouw mee eens. Ik vind Borat’s humeur zo raar…
Mensen kennen KZ helemaal niet en wat stom, sommige nemen Borat zo sirieus. Maar ik vond N.Nazarbaeyev heel slim dat hij met humeur kijkt ernaar zelf heeft ie hem naar KZ uitgenodigd om te helpen KZ beter leren kennen.
Maar als je zegt dat hij Cohen een jood is en daarom maakt zulke grapen, maar dan wat is er de reden voor? Ik ben sprakeloos, maar nou ja…in het russisch heb je een spreekwoord “na doerakov ne obizhajutsja” “je hoeft niet boos worden op een doerak/dommerd”
Reactie door Assel — 28 Nov 2006 @ 0:20